Label
   
  سفر را هدیه بدهید!  
 
 
 
 
  اگر همه ما که ساکنین کره زمین هستیم، خود را به نوعی مسئول حفظ آن بدانیم، باید در هر زمان و هرکجا که هستیم به زنده نگه داشتنش کمک کنیم. ...  
 
 
 

در زندگی امروز، سفر یکی از جنبه های مهم زندگی انسان‌هاست، قسمتی که از جنبه ی تفریحی گذشته است و در سبد ملزومات خانواده‌های بسیاری در دنیا قرار دارد و لازمه این زندگی روزمره است. سفر،نفسی است برای فراغت از روزمره بودن و آدم‌های زیادی چه برای کار، چه درمان و چه دیدار اقوام و تفریح و گذران اوقات فراغت، بخشی از زندگی خود را در سفر می‌گذرانند.

گذشته از همه اینها می‌توانیم در سفر به صرفه‌جویی هم فکر کنیم. به این‌که با رعایت چند نکته و توصیه معمولی می‌توانیم امکان سفر را برای بسیاری دیگر هم فراهم کنیم.

 

- زمانی که اتاق هتل را ترک می‌کنید، روشنایی‌هارا خاموش کنید. البته در بسیاری از هتل‌ها با برداشتن کلید یا کارت این اتفاق به صورت اتوماتیک می‌افتد، اما در اتاق‌های اجاره‌ای و مسافرخانه‌ها این‌گونه نیست.

 

- به جای بالا بردن درجه وسایل گرمایشی،از لباس‌های گرم‌تر استفاده کنید. البته این فرهنگ میان ما ایرانیان کمتر جا افتادهاست، اما شاید رعایت این نکات نقطه آغاز خوبی باشد برای این رویه.

 

-اگر از رایانه شخصیتان استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید یا در حالت استراحت قرار دهید. شاید این نکته‌ها  بی‌تاثیر باشد اما با یک حساب سرانگشتی می‌توان متوجه شد که همین نکته می‌تواند افرادی را روانه سفر کند!

 

- طول مدت حمام کردنتان را کوتاه کنید تاهم آب و هم انرژی کمتری صرف شود.

 

- از محصولات محلی استفاده کنید. سالانه حجم بالایی از انرژی صرف حمل و نقل کالا به مناطق دور و صعب‌العبور می‌شود.

 

- تا جایی که می‌توانید ازمواد غذایی ارگانیک و طبیعی بهره ببرید. برای تهیه مواد غذایی انبوه، مقدار زیادی مواد شیمیایی وارد چرخه زیستی می‌شود.

 

- هنگام خرید به همراه خود کیسه‌های پارچه‌ای ببرید تا کیسه‌های پلاستیکی که فروشنده‌ها از آن استفاده می‌کنند، کمتر مصرف شود.

 

- هر کالا و محصولی را در فصل آن خریداری کنید. برای انبارداری و نگهداری برخی مواد سالانه انرژی برق و گاز بسیاری هزینه می‌شود.

 

- سعی کنید وسایل برقی را که استفاده نمی‌کنید از پریز بکشید. بهترین نمونه آن شارژرهای تلفن همراه است که معمولا دائم در پریز می‌مانند.

 

- از خوردن خوراک‌هایی که با گیاهان وحیوانات در معرض خطر انقراض تهیه شده‌اند، خودداری‌کنید.

 

- با فرهنگ محلی منطبق شوید. سعی کنید از سوغاتی‌هایی که از سوی مردم محلی تهیه شده‌اند، خرید کنید.

 

- تا جایی که می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. استفاده از مسیرهای پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری نیز گزینه‌های مفیدی است.

 

- پیش از عزیمت، راجع به آژانس‌های مسافرتی که در حوزه محیط زیست و تورهای سبز فعالیت می‌کنند، تحقیق و از آنها استفاده کنید.