Label
   
  توصیه‌هایی برای سفرهای نوروزی  
 
 
 
 
  نوروز فرصتی عالی برای سفر است. اگر به هر دلیلی، قصد مسافرت کرده اید و یا در نظر دارید برای مدتی از محل دائمی تان دور شوید، در این صورت شرایط جدیدی را تجربه خواهید کرد که بر وضعیت جسمیتان تأثیر می گذارد. ...  
 
 
 

برای آن که شرایط موجود در طول سفر، برسلامتی و شادابی تان تأثیر منفی نگذارد، بهتر است به این نکات توجه کنید:

- برای سفرتان برنامه ریزی کنید . این کار را قبل از شروع سفر، تنظیم کنید.

- دراین برنامه، مدت زمان مسافرت، مسیر دقیق  توقفگاه های بین راه را مشخص کنید.

- همچنین بهتر است از وضعیت هوای مسیر سفر و مقصد ، اطلاع کافی داشته باشید و مراکز امدادرسانی را در طول مسیر شناسایی کنید. پیش از ترک منزل، یک بار دیگر وسایل مورد نیازدر طول سفر را بازبینی کنید.

- برای اطمینان از این که همه وسایل مورد نیاز را برداشته اید، قبلاً صورتی از آن ها تهیه کنید و از بردن وسایل اضافی و غیرضروری خودداری کنید.

- بایاد و نام خدا سفرتان را شروع کنید. اگر با وسایل نقلیه عمومی مسافرت می کنید،برای سوارشدن، به موقع خود را به محل تعیین شده برسانید تا حوادث احتمالی باعث جاماندن شما نشود.

- اگربا وسیله نقلیه شخصی مسافرت می کنید، آن را از لحاظ فنی کاملاً معاینه کنید ونقایص آن را برطرف سازید.

- لوازم یدکی و ایمنی ضروری و لوازم پرمصرف نظیر شمع، پلاتین، تسمه پروانه و چرخ یدکی رابا خودتان ببرید و از مسافرت با خودروی خراب جداً بپرهیزید. از کافی بودن سوخت خودروی خود تا رسیدن به اولین جایگاه سوخت گیری مطمئن شوید و از حمل سوخت اضافی درصندوق عقب خودرو، به طور جدی خودداری کنید.

- سعی کنید مسیری را انتخاب کنید که آشنایی کافی با شرایط آن دارید. درغیر این صورت شرایط مسیر را از افراد آگاه و یا سایت معتبر مسیریاب ( سوسوسایت ( http://rah.sososite.org جویا شوید. سعی کنید آدرساین سایت در بخاطر بسپارید و در طول مسیر از خدمات آن استفاده کنید . اگر ازمسیرهای برف گیر رد می شوید، وسایل لازم مانند زنجیر چرخ و لباس گرم و مناسب نیزبه همراه ببرید.

- برای پیشگیری از سوانح رانندگی، در زمانی که مضطرب، ناراحت و خسته اید، رانندگی را کنار بگذارید. اگر خواب آلوده هستید، خودروی خود را در محل مناسبی نگه دارید و استراحت کنید.

- درهنگام رخداد حادثه، آرامش خود را حفظ کنید، چون اگر با عجله و شتاب تصمیم بگیرید،مشکلات را بیشتر خواهید کرد. در توقف های ضرورری نیز، رعایت موارد ایمنی لازم را بکنید.

- به این نکته توجه کنید که افرادی که دارای شرایط خاص هستند، باید در طول سفرشان از دستورهای ویژه ای پیروی کنند؛ مثلاً سفرهای هوایی برای زنان باردار در اواخر بارداری ممنوع است. در هر صورت،اگر شرایط جسمی و روحی خاصی دارید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً درباره نحوه مسافرتتان با پزشک خود مشورت کنید.

- همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کودکان نسبت به تغییر شرایط محیط حساس تر هستند. بنابراین نسبت به کودکان در طول سفر، توجه بیشتری داشته باشید.

- آب و غذای کافی به همراه داشته باشید و تا حد ممکن در طول مسافرت غذا را برای مصرف یک وعده غذایی تهیه کنید.

- درصورت باقی ماندن غذا، آن را در ظرف سربسته، در مکان سرد نگه داری کنید. همچنین قبل از مصرف غذای باقی مانده آن را به مدت کافی حدود 20 دقیقه حرارت دهید.

- غذاهای خانگی مطمئن ترین غذا در طول سفر هستند.

- اگرمجبور به صرف غذا در اغذیه فروشی ها و رستوران های بین راه هستید، از بهداشتی بودن غذاها مطمئن شوید. در غیر این صورت از مصرف غذا در اماکن غیر بهداشتی دوری کنید،همچنین از غذاهای بسته بندی شده استفاده کنید.

- دقت کنید، قبل از خرید موادغذایی بسته بندی شده، حتماً به پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و تاریخ تولید و انقضای محصول توجه کنید. همین طور کنسروها را قبل از مصرف حتماً بجوشانید.

- در طی مسافرت از مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه ازجمله: خامه، کره، پنیر و کشک غیر پاستوریزه، خودداری کنید. اگر در مسافرت مجبور به استفاده از شیرخام غیرپاستوریزه شدید، حتماً آن را جوشانده و10 دقیقه در حال جوش به هم بزنید.

- حتماً از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید. در صورتی که از سالم بودن آب مصرفی خود اطمینان ندارید، باید آن را جوشانده و سپس مصرف کنید.

- موادغذایی را از دست فروشی ها و مغازه های غیربهداشتی نخرید .اسهال 20 تا 50درصد مسافران را مبتلا می کند. برای پیشگیری از اسهال در مسافرت، از غذاخوری های غیربهداشتی استفاده نکنید و در تهیه و مصرف غذا و میوه، نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید.مصرف میوه و سبزی باید پس از شست و شوی کامل، به حد کافی انگل زدایی و گندزدایی شود.

- درصورت ابتلا به اسهال در مسافرت، بکوشید مایعات بیشتری مصرف کنید و اگر به اسهال خونی یا اسهال همراه با تب بالا دچار شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین درصورت ابتلا به اسهال در مسافرت، از مصرف خودسرانه داروها خودداری کنید، چون عوارض آنها زیاد است و اثری در کاهش دوره اسهال ندارند.

- غذاهای خام و نیم پز ممکن است آلوده به عوامل عفونی باشند، بنابراین در مسافرت از مصرف آنها بپرهیزید. علاوه بر این از مصرف موادغذایی، به ویژه نوشیدنی های دست فروشان در مسافرت بپرهیزید.

- ازهر10 نفر 9 نفر در طول زندگی خود دچار بیماری مسافرتی می شوند. این بیماری که درکودکان شایع تر است موجب تهوع، استفراغ و سردرد در افراد حساس می شود.

- اگر به حرکت حساس هستید و به بیماری مسافرت دچار می شوید، سعی کنید در طول مسیر کاملاً به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید. بهتر است درقسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد؛ مثلاً در میانه اتوبوس،صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما.

- اگر مبتلا به بیماری مسافرت هستید از داخل خودرو به مناظر بیرون نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید. بهتر است از رایحه های تحریک کننده مانند سیگار دوری کنید. همچنین سعی کنید ازشب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را نسبتاًخالی نگه دارید. فقط زمانی از دارو استفاده کنید که سایر توصیه ها برای شما مفیدنبوده باشد.

- این داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید. راننده خودرو نباید از این داروها استفاده کند؛ چون موجب کاهش هوشیاری و افزایش احتمال تصادف می شود.

- سعی کنید در مسافرت یک کیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این کیف کارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و هم سفرانتان و آخرین نسخه های پزشکیتان را بگذارید. همچنین اگرعینک اضافی دارید آن را همراه خود ببرید. بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند.

- اگرداروهایی را به طور مرتب مصرف می کنید، به مقدار کافی آنها را به همراه ببرید. اگرمبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماریهای قلبی، بیماری قند یا بیماری خاص دیگری هستید، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید.

- درمسافرت مقداری داروهای اولیه مانند مسکن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلولهای ضدعفونی و وسایل زخم بندی در کیف بهداشتی خود همراه ببرید.

- هنگام مسافرت، در کیف بهداشتی خود نام و نشانی نزدیک ترین اقوام و آشنایان خود رابگذارید. هنگام مسافرت، کودکان را تنها نگذارید. بهتر است برگه ای شامل نام ونشانی کامل در جیب آنان قرار دهید.