Label
   
  قشم بریم یا کیش؟  
 
 
 
 
  قبل از اینکه چمدان‌تان را ببندید این مطلب را بخوانید. ...  
 
 
 

جزیره قشم

برای سفر به قشم میتوان از سه راه  سفر کرد؛ دو راه زمینی و یک راه هوایی.

1.     مسیرجاده ای تهران -بندرعباس به طول 1303 کیلومتر و سپس مسیر دریایی بندرعباس به جزیره قشم که حدود یک ساعت طول می‌کشد.

2.      مسیر ریلی تهران - بندرعباس به طول 1600 کیلومتر و سپس مسیر دریایی بندرعباس به جزیره قشم

3.      پرواز مستقیم به جزیره قشم (دو ساعت)

 جزیره قشم بزرگترین جزیره خلیج‌فارس و نیز بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان است. دشت‌ها، دره‌ها، سواحل و کوه‌های جزیره هم وضعیتی کم‌نظیر از نظر پوشش گیاهی، حضور حیات وحش و وجود پدیده‌های نادر زمین‌شناسی دارند. سفر به قشم با سفر به کیش تفاوت دارد . امکانات اقامتی وخدماتی و تفریحی قشم به هیچ وجه قابل مقایسه با کیش نیست اما اگر می‌خواهید کم‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی جزایر جنوب را ببینید انتخاب درستی کرده اید.جنگل‌ها حرا، جزایرناز، دره ستاره‌ها، تنگه چاه کوه، بزرگترین غار نمکی جهان، دره تندیس‌ها و ساحل شیب دراز که محل تخم گذاری لاکپشت‌های پوزه دراز است و... جاذبه‌های طبیعی هستندکه قشم را به بهشت طبیعت گردان تبدیل کرده‌اند. البته چند سالی است که در سواحل قشم هم امکاناتی هرچند کم برای تفریحات دریایی احداث شده مانند غواصی تفریحی و جت اسکی.

اگر قصد سفر به قشم رادارید بهتر است حداقل سه روز و دو شب در جزیره باشید تا خوب جزیره را سیاحت کنید.اگر تور قشم را از یک آژانس گردشگری می‌خرید دقت کنید که در برگه قراردادتان حتما گشت‌های مورد نظرتان نوشته شود و هیچ چیز را شفاهی قبول نکنید . برگه قرار داد تور شما برای آژانس اصلی در قشم فکس می‌شود و بسته به گشت‌هایی که در برگه شما نوشته شده شما در ماشین و هتل خاصی گنجانده می‌شوید و خدماتی بیشتر از آنچه در برگه قراردادتان هست به شما ارائه نمی‌شود.

روز اول را به دیدن جاذبه‌های گردشگری در امتداد جاده ساحلی اختصاص بدهید، غارهای خربس، جزایر ناز و دره ستارها و جزیره هنگام را می‌توانید در یک روز کامل ببینید. روز دوم را هم به دیدن جاذبه‌های گردشگری نیمه غربی جزیره یعنی تنگه چاه کوه، جنگل حرا  و روستای لافت سپری کنید. دیدن غروب خورشید در روستای لافت  با بادگیرها و اسکله زیبایش بسیارجذاب است بخصوص اگر اهل عکاسی هستید می‌توانید از کهنه ناخداهایی که هر روز دم غروب در جامه های بلند سپیدشان کنار اسکله لافت می‌نشینید و خاطرات سال‌های دور را مرور می‌کنند عکس‌های خوبی بیندازید. روز سوم را هم می‌توانید به تفریحات دریایی  یا خرید بگذرانید.لذیذترین غذای دریایی قشم قلیه ماهی است که معمولا با ماهی تن یا در اصطلاح محلی هوور تهیه می‌شود.خانم ها نقش حنا یادشان نرود، در بیشتر روستاها و اماکن گردشگری قشم هم زنان و دختران هنرمندی هستند که در چند دقیقه نقش حنا را روی دست یا پای تان به زیبایی انجام می‌دهند.

ارزان‌ترین تورهای قشم درایام نوروز از 450 هزار تومان شروع  می شود که با خرید و غذا این سفر برای‌تان حدود 800 هزار الی یک میلیون تومان آب خواهدخورد.

جزیره کیش

سفر به جزیره زیبای کیش یک سفر ایده آل برای یک مسافر کلاسیک است.

برای رفتن به کیش نیز از سه راه میتوان استفاده کرد ، دو راه زمینی و یک راه هوایی

1.      مسیر جاده ای تهران-قم -کاشان- نایین-مهریز-شهربابک-سیرجان-بندرعباس- بندرلنگه به طول 1509 کیلومتر

2.     مسیر ریلی تهران-بندرعباس به طول 1600 کیلومتر (تقریبا 20 ساعت)

3.     مسیر هوایی تهران- کیش (یک ساعت و نیم )

با توجه به بعد مسافت و هزینه‌های جانبی مانند سوخت، غذا و استهلاک قطعات و امثالهم شکی نیست که گزینه اول را باید حذف کرد. گزینه دوم اقتصادی ترین گزینه است اما اگر می‌خواهید خانوادگی یا چند نفره به کیش سفر کنید بهتر است بدانید که با توجه به اینکه روزانه فقط سه قطار در این مسیر رفت و آمد می‌کند 28 بهمن نود دو در کمتر از یک ساعت تمام بلیت‌های تمام روزهای نوروز به فروش رفته و در بهترین حالت می‌توانید تک بلیت یا نهایتا دوبلیت برای یک روز تهیه کنید. پیشنهاد من این است که مسیر دوم را هم خط بزنیم وسراغ مسیر سوم برویم.

هرچند کیش را باید توریستی‌ترین منطقه گردشگری در ایران دانست و از امکانات اقامتی خوبی نیز برخوردار است اما درتعطیلات نوروز داستان بسیار متفاوت است و تقریبا تمام امکانات اقامتی کیش در این ایام توسط آژانس‌های گردشگری تهران چارتر می‌شود. اجاره خانه هم در این ایام به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست پس تنها و بهترین راه خرید تور کیش از آژانس هاست. دقت کنید که تور را از آژانسی که مجری مستقیم تور کیش است بخرید.البته تمام آژانس ها مدعی هستند که مجری مستقیم کیش هستند اما راه‌هایی برای خرید تور از آژانس‌های مرجع وجود دارد، بهترین راه این است که به هتل مورد نظرتان در کیش زنگ بزنید و بپرسیدکه با کدام آژانس گردشگری قرار داد بسته است.بیشتر تورهای کیش دو شب و سه روز هستند . دقت داشته باشید که ساعت پروازتان قبل از دو بعدظهر باشد که مجبور به پرداخت هزینه ی اضافه به هتل نشوید.

تور دور کیش را از دست ندهید . اکثر هتل‌ها این تور را ارائه می‌دهند . اگر هم هتل یا اقامتگاه شما تور دور جزیره را ارائه نمی‌دهد با یک تاکسی طی کنید و دور جزیره را بچرخید. معمولا ساعت یک یا دو بعد از ناهار حرکت می‌کنید و دیدنی‌های کیش مثل آب انبار، کاریز، حریره ودرخت سبز را می‌بینید و در آخر هم دم غروب به کشتی یونانی می‌رسید که صحنه بسیارقشنگی است. شب‌ها هم می‌توانید بروید کنار ساحل و دوچرخه کرایه کنید. بیشتر هتل‌ها و همینطور اسکله تفریحی و پارک مرجان و برخی جاهای دیگر هم دوچرخه اجاره می‌دهند. جزیره کیش بیشترین و متنوع ترین امکانات ورزش‌های دریایی را دارد جت اسکی و چترپاراسل را حتما امتحان کنید کافی است یک سر تا اسکله تفریحی بروید تا فهرستی از همه ورزش‌های دریایی همراه با قیمت‌شان دست‌تان بیاید.

اغلب تورهای کیش دو شب و سه روز است و ارزانترین تورهای کیش در نوروز از یک میلیون و صد هزار تومان شروع می‌شود.که با احتساب تفریحات و غذا و خرید ( یک درصد هم فکر نکنید که خرید نخواهید کرد . جو کیش جو خرید است شک نکنید که خرید خواهید کرد) چیزی حدود 2 الی دو نیم میلیون تومان این سفر برایتان آب خواهد خورد.

 

مقایسه جزایر کیش و قشم

نمره‌های بین 5 تا 5- است. هرچه این عدد مثبت‌تر باشد یعنی نمره بهتری در آیتم مورد نظرکسب شده است.

منطقه هدف گردشگری

فاصله هوایی تا تهران به ساعت

امکانات اقامتی و خدماتی

کیفیت رستوران ها

وضعیت راه های داخلی

ترافیک داخل شهری

شلوغی اماکن دیدنی شهری

کیش

1.5 ساعت

5

5

5

ندارد

5-

قشم

2 ساعت

3

3

3

ندارد

5-

 

منطقه هدف گردشگری

فاصله هوایی تا تهران به ساعت

امکانات اقامتی و خدماتی

کیفیت رستوران ها

وضعیت راه های داخلی

ترافیک داخل شهری

شلوغی اماکن دیدنی شهری

کیش

3

3

3

2

ندارد

2

قشم

3

1

5

4

ندارد

3

 

 

 

should i cheat on my boyfriend quiz i had a dream my boyfriend cheated on me i cheated on my boyfriend and told him