Label
   
  30 اصل برقراری کمپ  
 
 
 
 
  کمپ به جایی گفته می شود که کوهپیمایان و کوهنوردان و طبیعت گردان جهت اقامت خود از آن استفاده می کنند، عمدتا کمپ برای برنامه های بیش از یک روز تعبیه می شود و باید به تمام خصوصیاتی که به توضیح آنها پرداخته شده توجه کافی داشته باشید. ...  
 
 
 

تقسیم بندی کمپ ها به دو صورت است : کمپ های طبیعی و کمپ های مصنوعی


کمپ های طبیعی: از عوارض طبیعی تشکیل شده یا استفاده می شود مثل غارها، زاغه ها، شکاف ها ، غار برفی و کومه موقت در جنگل. استفاده از این کمپ ها تجارب بالایی را در کوهنوردی می طلبد.

کمپ های مصنوعی: در این کمپ ها از لوازم مصنوعی استفاده می شود مانند چادر، که بحث ما در اینجا چادرهای کوهنوردی هستند. در یک چادر دو یا سه نفره شما باید با کوله هایتان مدت زمانی زندگی کنید،پس چگونگی این کار را باید قبلا در شرایط و هوای خوب بیاموزید.


30 اصل برقراری کمپ

1.ابتدا باید ایمنی محل کمپ را در نظر گرفت.

2.دور بودن از محل ریزش سنگ، یخ و برف و غیره

3.خودداری از ایجاد کمپ در کنار رودخانه ها وکف دره ها به علت جاری شدن سیل و سر و صدای آب

4.بودن در جهت باد

5.محل کمپ باید در دید قرار داشته باشد تا در زمان حادثه نیروهای امدادی بتوانند به راحتی محل را پیدا کنند. در کوهستان معمولا باد در دو جهت می وزد: باد قله و باد دره. باد قله بعد از غروب خورشید باد از قله به دره شروع به وزیدن می کند. اما باد دره روزها از دره به طرف قله می وزد. پس در روز باید جهت باد را مشخص کرد و سپس کمپ را برقرار نمود.

6.صاف و بدون شیب باشد.

7.خودداری از برقراری کمپ در کنار چشمه ها زیرا حیوانات شب ها برای استفاده از آب به چشمه ها می آیند که می تواند ایمنی شمارا به خطر اندازد.

8.در هوای طوفانی و بارانی ابتدا کوله را در چادر قرار داده درب آنرا ببندید تا چادر سنگین شده و باد چادر را با خود نبرد.

9.استفاده از نایلون برای زیر چادر برای منتقل نشدن رطوبت به کف چادر

10.چادر را خوب و محکم و کشیده برپا کنید و پوشش روی چادر  را نصب کنید.

11.حفر یک نهر کوچک به عرض و عمق 10 سانتیمتر که بهتر است زیر لبه های پوش چادر باشد تا در هنگام بارندگی آب باران زیر چادر نفوذ نکند و یک یا دو راه خروج آب نهر تعبیه کنید.

12.برای استحکام بیشتر میخ های چادر روی میخها سنگ بگذارید. در شرایط بادهای با سرعت بالا با فاصله یک متر از اطراف چادر یک دیوار سنگی به ارتفاع 60 سانتی متر و عرض40 تا 50 سانتی متر ایجاد کنید تا باد چادر را پاره نکند.

13. از برپایی چادر در زیر درختان به علت صاعقه بپرهیزید. چادردر زیر درختان بعد از مدتی بارندگی خیلی سریع تر خیس می شود.

14.نبودن کمپ در مسیر حیوانات اهلی و وحشی وکوهنوردان دیگر.

15.بستن درب چادر در زمان بیرون آمدن و داخل شدن به چادر به علت وارد شدن حیوانات موذی مثل مار و عقرب.

16.محل دستشویی باید پایین دست کمپ و بافاصله مناسبی ایجاد شود.

17. یک کیسه پلی اتیلن یا گونی پلاستیکی بزرگ جهت قرار دادن لوازم اضافی بیرون از کمپ همراه داشته باشید و لوازم اضافه را داخل آن قرار داده وچند سنگ روی آن قرار دهید.

18.در شرایط بادهای با سرعت بالا با فاصله یک متر از اطراف چادر یک دیوار سنگی به ارتفاع 60 سانتی متر و عرض 40 تا 50 سانتی مترایجاد کنید تا باد چادر را پاره نکند. در زمستان به علت کولاک در مناطق کوهستانی با بلوک های برفی دیواری به ارتفاع 60 سانتی متر و عرض 40 سانتی متر ایجاد کنید تا باد و سرمای کمتری ایجاد گردد. زیرا برف هایی که در اثر کولاک درز اطراف چادر جمع می شوند باعث شکستن ستون های چادر می شود.

19.پرهیز از برافروختن آتش در اطراف چادر ودر جهت باد.

20.یک کیسه نایلون برای جمع آوری زباله هایتان در نظر بگیرید.

21.در بدترین شرایط دو یا سه نفر با کوله هایتان باید در چادر زندگی کنید، چگونگی این کار را خوب بیاموزید.

22.پرهیز از ایجاد کمپ در گوسفند سراها که معمولا دارای سنگ چین هم هستند . به علت اینکه آنجا محل زندگی کنه ها و دیگر جانوران موذی می باشد.

23.غذاهای بودار خود را بیرون چادر و در فضای آزاد قرار ندهید به این علت که حیوانات شامه ی بسیار قوی دارند و به سراغ آنها میروند. غذاها را در ظروف دربسته و در محلی که حیوانات را تحریک نکند، نگهداری کنید.

24.خودداری از استفاده چراغهای خوراک پزی وروشنایی که دارای شعله هستند در چادر.

25.پرهیز از تعویض کپسول گاز و ریختن بنزین در چراغهای بنزینی در زمانیکه داخل کمپ شمع یا شعله دیگری وجود دارد، به علت آتش سوزی.

26.دور کردن جانوران موذی با ریختن مقداری تنباکو در اطراف چادر.

27.چسب وصله آماده که برای ترمیم چادر به کارمی رود همراه داشته باشید.

28.تعیین مسئول در برگزاری اردوها و برنامه ها.

29.در اردوهای آموزشی در مناطق کم ارتفاع ومسطح می توان چادر ها را به صورت دایره دور هم برپا کرد و از فضای میانی دایره که درب چادرها در آنجا قرار دارد برای برگزاری جلسات و صرف غذا و صرفه جویی در مصرف روشنایی استفاده نمود.

30. بعد از برچیدن کمپ محل آن را به صورت اولیه برگردانید.