Label
   
  وقتی سفر حال شما را خراب می کند!  
 
 
 
 
  این مشکل بزرگی است که می تواند هر سفری را به کام تان تلخ کند. فرقی ندارد مسافر کشتی باشید یا قطار یا با اتومبیل شخصی تان سفر کنید یا حتی اتوبوس و هواپیما. در هر صورت سفر حال شما را بهم می زند! ...  
 
 
 

 یکی از بیماری‌های شایع در طول سفر، بیماری حرکت یاMotion sickness  که به آن ماشین گرفتگی هم گفته می شود، است که باعث بروز ناخوشی و حالت استفراغ می‌شود. این بیماری بر اثر حرکت‌های نامعمول ناشی از سفر باماشین، هواپیما، قایق و قطار ایجاد می‌شود.

این حرکت های نامعمول که به صورت مداوم در طول سفر ادامه دارند، سبب برهم خوردن مایع گوش میانی و رسیدن پیام هایی به مغز می شود که طی آن فرد احساس از دست دادن تعادل، ناامنی، تهوع و استفراغ میکند.


از دیگر علائم معمول که به واسطه آنها می توان بیماری حرکت را تشخیص داد، عرق کردن، افزایش و سرازیر شدن بزاق دهان،سردرد، احساس سرما و رنگ پریدگی است.


در موارد شدیدتر اضطراب، بوی قوی غذا یا بنزین و حتی خواندن کتاب یا نقشه نیز می تواند آغازگر بیماری حرکت باشد.این بیماری بیشتر در کودکان و همچنین زنان دیده می شود. بیشتر کودکان در بزرگسالی درمان می شوند، اما اکنون افراد بزرگسال بسیاری از بیماری حرکت در طول سفر رنج میبرند. با انجام کارهای پیشگیرانه می توان علاوه بر جلوگیری از این بیماری و آسیبهای آن، سفری خوش را در کنار همسفران تجربه کرد.

 

چگونگی پیشگیری

برخی از راهکارهای کلی برای جلوگیری از بیماری حرکت عبارتند از:


حرکت و تکان ها را کم کنید.برای این منظور در طول سفر با ماشین بهتر است در صندلی جلو بنشینید. صندلی های جلوتر از بال در هواپیما نیز برای افراد مبتلا به این بیماری مناسب تر است. افراد بیمار هنگام سوار شدن بر قایق، بهتر است در وسط آن قرار گیرند.


در طول مسیر بهتر است از هوای آزاد بهره ببرید. برای مثال در ماشین شیشه ها را پایین بیاورید. بستن چشم ها و استراحت یکی از گزینه های مناسب است. توجه داشته باشید که افراد مبتلا هرگز نباید در طول مسیر به خواندن کتاب یا نگاه کردن فیلم مشغول شوند.


توصیه می شود در طول مسیر به هیچ وجه به سوژه های متحرک موجود در اطراف همچون دیگر ماشین های در حرکت، یا موج های دریا نگاه نکنید. بهترین توصیه جهت تماشای مناظر اطراف، خیره شدن به یک خط ثابت کمی بالاتر از افق است.


قبل از سفر و در طول مسیر از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنید. خوردن غذاهای چرب و ادویه دار به افزایش مشکلات احتمالی کمک خواهد کرد.


در صورت داشتن علائم زمینه ای مانندفشار خون، قند، بیماری های مغزی و عصبی و یا افرادی که حساسیت دارویی دارند باید با پزشک خود در خصوص مصرف این دارو  مشورت کنند.


اگر در اتومبیل هستید سعی کنید صاف بنشینید. با این کار شما قادر خواهید بود که مسیر حرکت خود را پیش بینی کنید و به یک نقطه خیره شوید.


بعضی افراد فکر می کنند که در هنگام بروز حالت تهوع باید چشم ها را بست اما این واکنش حالت تهوع را کاهش نمی دهد و بدترین کاری است که می توان در این مورد انجام داد.


استفاده ازدارو

داروهای بسیاری جهت پیشگیری و کاهش نشانه های بیماری حرکت وجود دارد.


بیشتر این داروها پایه آرام بخشی دارند و برای همین ممکن است سبب خواب آلودگی شوند، پس در صورت مصرف آنها از قبول مسئولیت های مهمی چون رانندگی که جان دیگران را به خطر خواهد انداخت، پرهیز کنید.بر این اساس بهتر است پیش از اقدام به خرید به پزشک مراجعه کرده تا بتوانید مناسب ترین داروی متناسب با شرایط فردیتان را دریافت کنید.


پیشنهاد می شود داروهایتان را یک نصف هر روز پیش از شروع سفر، آغاز کنید تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری شود؛ در غیراین صورت با بروز عوارض بیماری حرکت نیز می توانید از داروهای مرتبط استفاده کنید.