Label
   
  طبیعت درمانی در ایران  
 
 
 
 
  تصوراینکه دراز بکشی وسط ریگ و شن و خاک و لجن و دردهایت را به زمین بسپاری خیلی عجیب به نظر می رسد! شاید فکر کنید این درمان های عجیب و غریب تنها یک شعار تبلیغاتی برای جذب توریست است اما آنهایی که سابقه تاریخی این درمان ها را بررسی کرده اند می گویند درمان با لجن و شن و نمک از دیرباز در کشورهای باستانی دنیا رواج داشته. ...  
 
 
 

با پتوی ریگ بخواب !

یکی از درمان های سنتی ایرانی که از زمان های دور در شهر ریگان رواج داشته ، ریگ درمانی است.ریگان شهری در جنوب شرق استان کرمان است که در فاصله 300 کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد.

مردم این شهر با شروع فصل بهار و آب و هوای معتدل در ریگان به بلندترین تپه‌های شنی شهر می رفتند و روی ریگ ها دراز می کشیدند تا امراض پوستی، مفاصل و استخوان هایشان درمان شود.

جالب است بدانید که این تپه‌ها با ارتفاع 75 متر و وسعت 30کیلومتر مربع یکی از بلندترین تپه های ایران هستند که شن‌های شفابخش دارند. همچنان این سنت در ریگان ادامه دارد و در فصل هایی که هوا داغ و خرماپزان نیست، می توان به این تپه های عجیب و درمانگر پناه برد. نکته مهم دیگر درباره ریگان این است که آموزش پرواز پاراگلایدر در این تپه‌های شنی انجام می شود. این تپه ها مکان خوبی برای آموزش هستند و از احتمال آسیب دیدگی جلوگیری می‌کنند.


کرال پشت در لجن!

لجن درمانی یکی دیگر از روش های درمان سنتی در ایران است. لجن های دریاچه ارومیه سال هاست که در زمینه طب سنتی مشهورند و اگر این دریاچه دوباره به روزهای پر آبش نزدیک شود می توان امید داشت که دومین دریاچه شور دنیا بتواند تبدیل به قطب لجن درمانی دنیا شود.

لجن درمانی در طب سنتی شرق، قدمت چند هزار ساله دارد اما در نیم قرن پیش مردم فهمیدند می توانند به بهانه خوابیدن درلجن، به ارومیه سفر کنند. آب دریاچه ارومیه با ترکیب خاصی که دارد گل و لای کف دریا را برای درمان انواع بیماری های رماتیسمی، پوستی، اختلال سوخت و ساز بدن،بیماری های زنان و... مناسب کرده است.

 

غوطه ور در نمک!

یکی دیگر از روش های درمانی سنتی نمک درمانی می باشد که در دنیا سابقه ای چند صد ساله دارد. اما در ایران کمتر از ریگ درمانی و لجن درمانی و آب درمانی جدی گرفته شده. پزشکان معتقدند نمک درمانی می تواند در درمان دردهای عصبی، ضعف و خستگی، میگرن، سردردهای عصبی، مشکلات گوارشی و امراض پوستی مفید باشد. در ایران گرمسار به عنوان قطب نمک درمانی شناخته می شود. هر چندکه هنوز راه زیادی مانده تا این شهر بتواند پذیرای گردشگران باشد.

غارنمکی گرمسار راباید در مسیر گرمسار به تهران ببینید. این غار که به غار نفت دره معروف است در کوه اژدهای گرمسار قرار دارد و بر اثر سیلاب ها و شسته شدن صخره های نمکی به وجود آمدهاست. در کوه های هیمالیا هم معروف ترین مراکز نمک درمانی قرار دارند که با تنفس یون های جاری در هوای غارهای نمکی به درمان امراض گردشگران کمک می کند.

should i cheat on my boyfriend quiz i had a dream my boyfriend cheated on me i cheated on my boyfriend and told him