Label
   
  سفر در شهریور  
 
 
 
 
  شهریور آخرین فرصت مسافرت است و بسیاری از این فرصت برای خداحافظی با تعطیلات تابستانی و گشت و گذاری خانوادگی به گوشه و کنار کشور استفاده می کنند. داشتن یک سفر خوب قواعدی دارد که باید آن را بدانید. ...  
 
 
 

اگر با خودروی شخصی سفر می کنید

شما در سفر با ماشین باید روغن ترمز وکلاچ روغن موتور، روغن گیربکس، روغن کمک و واسکازین دیفرانسیل‌ها و تمامی گریس‌خورهای گاردان و فرمان را کنترل و درصورت لزوم روانکاری کنید، یادتان باشد رینگ‌های آلومینیومی برای سفرهای خارج از جاده مناسب نیستند و احتمال شکستن آنها وجود دارد،رینگ‌های فابریک خودرو در چنین سفرهایی بهترین انتخاب است. همچنین لاستیک‌هایی که دارای گلهای جهت‌دار هستند و برای سرعت‌های بالا طراحی شده‌اند، برای خارج از جاده مناسب نبوده و علاوه بر اینکه به سرعت صدمه می‌بینند از کارایی مطلوبی برخوردارنیستند.

 

نیازهای کوچولوها

اگر به سفری خانوادگی می‌روید و می‌خواهیدسفر خوبی داشته‌باشید، باید به نیازهای فرزندتان هم حسابی توجه کنید. اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ است از او بخواهید اسباب‌بازی‌های دلخواهش را برای مسافرت انتخاب کرده و همراه خود بیاورد. اگر فرزندتان مدرسه می‌رود، به او اجازه دهیدبازی‌های الکترونیکی، تخته نقاشی کوچک یا کتاب‌هایش را همراه بیاورد؛ اما برای کودکان کوچک‌تر چند اسباب‌بازی همراه خود بردارید و آنها را به تناوب در اختیارش بگذارید. مسافرت‌های طولانی با هواپیما یا حتی ماشین و قطار برای کودکان که مجبورند یک جا بنشینند، دشوارتر است، میان‌وعده‌های سبکی که کودکان دوست دارند هم انتخاب خوبی برای سرگرم‌کردن‌شان است. اگر نوزاد همراه دارید حتما همه وسایل مورد نیاز اورا همراه ببرید.

 

سفر را خاطره کنید

عکس های سفر خود را از لحظه پروازشروع کنید، دوربین را با خود به داخل هواپیما ببرید و با نشستن کنار پنجره عکاسی را شروع کنید. اگر خوش شانس باشید ممکن است منظره زیبایی از مقصد خود را بتوانیداز آسمان ببینید. دوربین را تا جایی که می توانید به پنجره نزدیک کنید و از منظره بیرون عکس بگیرید.در مسافرت های خانوادگی این که بتوانید در زمانی که می خواهید از خانواده جدا شوید و عکس بگیرید، کار سختی است.

یک راه حل این است که در وسط روزدوربین را کنار بگذارید و با خانواده باشید، در این زمان خورشید در بالاترین مکان خود قرار دارد و نور آن برای عکاسی چندان مناسب نیست.به جای آن، سعی کنید صبح زودقبل از بیدار شدن خانواده به عکاسی بپردازید و برای صبحانه به آنها ملحق شوید.معمولاً درست بعد از طلوع بهترین نور ممکن برای عکاسی را خواهید داشت، چرا که خورشید پایین است و نور ملایم و رنگ گرمی دارد، و سایه های بهتری هم ایجاد می کند.سعی کنید در طول روز مکان هایی که برای عکاسی مناسبند را پیدا کنید تا صبح زود برای عکاسی به آن مکان ها بروید. غروب خورشید هم زمان خوبی برای عکاسی است، در این زمان هم می توانید زمانی که بقیه خانواده مشغول آماده شدن برای بیرون رفتن هستندبه مکانی که از قبل انتخاب کرده اید بروید و عکاسی کنید.

 

نکته مهم در مسافرت های خارجی

در سفرهای خارجی هیچ‌گاه  همه مدارک‌تان را با خود این طرف و آن طرف نبرید. مدارک مهم را در هتل بگذارید و یک کپی از آنها با خود همراه داشته باشید. بهتراست روزانه مبلغی در کیف پول خود گذاشته و باقی پول را به همراه مدارک مهم در جعبه ایمن یا همان safety boxهتل نگه دارید. کیف‌‌های کوچک گردنی معمولابهترین گزینه برای حفظ پول و مدارک در مقابله با هرگونه سرقت یا گم شدن هستند.درطول سفر به هیچ عنوان گذرنامه خود را به هیچ فرد غیرمرتبطی ندهید و این را بدانیدكه تنها پلیس حق خواستن گذرنامه را از شما دارد و هتل مركز اقامت‌تان نیز باید آنرا بررسی كرده و پس از تهیه یك فتوكپی از آن در حضورتان آن را به شما برگرداند.

سعی كنید حتما علامتی روی چمدان داشته باشید كه البته برای این كار می‌توانید از برچسب‌های مخصوص شركت‌های هواپیمایی استفاده كنید و نام، نشانی و مقصد خودتان را همراه شماره پاسپورت روی آن یادداشت كنید تا هم در قسمت تحویل بار، چمدان‌ها را راحت‌تر پیدا کنید و هم اگر گم شدند به‌راحتی به دست‌تان برسند.هرگز به درخواست افرادی كه از شما می‌خواهند بسته یا ساكی را درفرودگاه مقصد به شخصی تحویل دهید یا به دلیل اضافه‌بارشان قصد دارند یكی از ساك‌های خودشان را روی بار شما بگذارند، جواب مثبت ندهید. اگر اخبار را خوانده باشیدهرساله تعداد زیادی از مسافران به همین دلیل دچار مشكلات جدی و ناگواری می‌شوند.

از نزدیک‌ترین سفارتخانه یا دفتر حافظ منافع ایران در کشور مقصدتان باخبر باشید چراکه این اداره‌ها مسئول حمایت شما درصورت بروز مشکلات احتمالی هستند بنابراین سعی کنید نشانی، شماره تلفن و وب‌سایت آنها را پیش از آغاز سفرتان یادداشت کرده و به همراه داشته‌ باشید.


گمرک و قوانین آن در سفر خارجی

خروج ارز از کشور برابر مصوبات ابلاغی از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران بیش از پنج هزار دلار برای هر مسافر ممنوع است.

به همراه داشتن وجه رایج کشور بیش ازپانصد هزار ریال ممنوع است.

همراه داشتن هرگونه ترشیجات – سرکه-الکل و نواع مواد اسیدی و خورنده مانند اسید و سركه و... ممنوع است.

همراه داشتن هر گونه اسپری قابل احتراق که دارای بر چسب اشتعال میباشد ممنوع است.

خروج هر گونه مواد مخدر و مشتقات آن ممنوع بوده و فرد حامل تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

خروج هر گونه مشروبات الکلی به همراه مسافر ممنوع و حامل آن تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد.

همراه داشتن سگ فقط با اوراق شناسایی و حمل در سبد مخصوص حیوانات و با اخذ مجوز از سوی واحد قرنطینه فرودگاه است.

خروج هر گونه سکه های طلا که پشتوانه ارزی کشور می باشد ممنوع است.

خروج خاویار از فرودگاه بیش از 250گرم به همراه مسافر ممنوع است.

خروج فرش دستبافت بیش 24 متر مربع برای هر مسافر ممنوع است.

خروج هر گونه مواد محترقه – کپسول گاز و انواع مواد آتش زا و منفجره و سریع الاشتعال ممنوع است.

خروج هر گونه سلاح و مهمات ممنوع است.

هرگونه بطری حاوی مواد مایع همچون عطر و ادکلن را به قسمت بار بفرستید چراکه حمل آن به داخل کابین ممنوع است.

همچنین ورود اقلام زیر به داخل کابین هواپیما ممنوع است و آنها را باید به قسمت بار بفرستید:

انواع اشیاء و ابزار برنده مانند تیغ موكت بری، بطری، شیشه، چاقو، دشنه، قیچی، ناخن گیر، موچین، تیغ جراحی، پنجه بكس،تیغ ریش تراشی و اشیاء مشابه، انواع ابزار مانند پیچ گوشتی، آچار، چكش، سیم، طناب و...، انواع اسلحه اسباب بازی كه شباهت زیادی به اسلحه حقیقی دارند و انواع فشنگ جنگی، شكاری و ورزشی.