Label
   
  اگر مسافر جاده اید بخوانید!  
 
 
 
 
  پیش از هر سفری باید اقدامات لازم را جهت ایمن‌سازی خود و همراهان انجام دهیم. اطمینان از بی نقص بودن وسیله نقلیه از ضروری‌ترین اقدامات پیش از سفر است که در فصل سرما این مهم چند برابر دارای اهمیت می‌شود. ...  
 
 
 

  موارد ضروری برای سفر در زمستان

موادغذایی لازم حداقل برای 24ساعت، امکانات گرمایشی، آب خوراکی و غیر خوراکی به میزان کافی و سوخت لازم خودرو از جمله این موارد هستند.

در مواقع نیاز باید با شماره‌های ضروری تماس گرفت اما در نظر داشته باشید که از تماس‌های غیر‌ضروری خودداری شود و تلفن‌شان اشغال نباشد زیرا ممکن است امدادگران نیاز داشته باشند جهت اطلاع دقیق از محل حادثه مجددا تماس بگیرند.

در فصل سرما سطح جاده‌های بیشتر مناطق سرد کشور، به علت بارش‌خیز بودن و آبگرفتگی ناشی از بارش، لغزنده و پرخطر می‌شود که عدم‌اطلاع بعضی از رانندگان مسافر که نسبت به راه‌های ارتباطی آگاهی ندارند باعث حادثه می‌شود.

باید کیف مخصوص کمک های اولیه و بوکسور طنابی که قیمت پایینی هم دارد در خودرو موجود باشد.

کفش مناسب، لباس‌گرم و موادغذایی کنسروی نیز از دیگر مواردی است که باید در سفرهای جاده‌ای، به همراه داشته باشید.توجه به هشدارهای هواشناسی، پلیس و نیرو‌های امدادگر می‌تواند بسیاری از حوادث راکاهش دهد و مسافرتی ایمن را به‌دنبال داشته باشد.

 

اتومبیل شما آماده است؟

حوادث همیشه در کمین هستند و کسی نمی تواند از حوادث درامان باشد مگر با برنامه‌ریزی لازمی که باعث می شود ریسک حوادث به پایین‌ترین سطح خود برسد. خودروها باید از نظر فنی سالم و وسایلی مانند زنجیرچرخ را به همراه داشته باشند. حتما یک‌بار زنجیر چرخ را قبل از سفر باز و بسته کنید که در صورت نیاز آمادگی کامل را برای استفاده از آن داشته باشید.

بی عیب بودن تجهیزات خودرو مخصوصا سیستم‌برق،سیستم گرمایشی، برف ‌پاک‌کن از موارد ضروری است که پیش از هر سفر باید بررسی شوند.رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از قبیل سرعت‌ مطمئنه، عدم‌انحراف، رعایت فاصله مجاز و بستن کمربند ایمنی از جمله توصیه‌های پلیسی است که باید حتما توسط رانندگان رعایت شود. البته توصیه ما این است که مردم حتی‌المقدور در فصل سرما از مسافرت‌های غیر‌ضروری اجتناب کنید. در سفرهای ضروری هم سعی کنید حداقل مواد موردنیاز را به همراه داشته باشید که اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد مواردی از قبیل پوشاک و خوراک خشک همراه شما باشد.

پیشنهاداتی برای رانندگی در برف و کولاک

از نور پایین استفاده کنید و در صورتیکه نمی توانید بیشتر از صد متر جلوتر خود را ببینید، چراغ های مه شکن خود را روشن نمایید. چنانچه قصد دارید سرعتتان را کاهش دهید به آرامی از ترمزها استفاده کنید تا با روشن شدن چراغ های ترمز، رانندگانی که پشت سر شما حرکت می کنند از کم شدن سرعت شما آگاه شوند.  وسایل هشدار دهنده از قبیل،‌ بوق، فلاشر، چراغ ها ی راهنما و غیره را بازدید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

اگر مه غلیظ و شدید شد، به آهستگی به منتهی الیه سمت راست سواره رو رفته و توقف نمایید و فلاشر ماشین را به کاربیندازید.در شرایط یخبندان ضمن خودداری از گردش و انحراف ناگهانی، با سرعت مطمئنه حرکت کنید. توجه داشته باشید حتی در صورت پاشیده شدن نمک و شن بر روی جاده، سطح راه ممکن است لغزنده باشد.

حرکت وسایل نقلیه با لاستیک های یخشکن باعث صدمه زدن به خط کشی و آسفالت خیابان ها می شود. لذا ضروری است که به محض تغییر در وضعیت فیزیکی خیابان ها نسبت به تعویض لاستیک های یخ شکن اقدام نمایید.درصورت نداشتن چراغ روشنایی می توان از مخلوط تعدادی قند و خاكستر به عنوان شمع روشنایی استفاده کرد.برای یخ نزدن شیشه اتومبیل از چسباندن یك تكه مقوا یا روزنامه استفاده شود در صورت یخ زدگی شیشه نباید از برف پاك كن كه احتمالاً لاستیك شیشه شور نیز یخ زده استفاده كرد. در صورتی كه قفل اتومبیل یخ زده باشد می توانید ازحرارت یك كبریت و یا فندك آب جوش و یا حرارت دهان استفاده كرد.