Label
   
  تکنیک های مراقبت از پول در سفر  
 
 
 
 
  حمل پول، به ویژه اگر حجم زیادی باشد، همواره یکی از مشکلات اساسی گردشگران است. به خصوص اگر قرار باشد به کشور دیگری سفر کنند و همه موجودی شان را به صورت اسکناس های تبدیل شده همراهشان داشته باشند. ...  
 
 
 
پول زیاد آن هم در مسافرت هم خیال آدم را راحت می کند و هم دلواپسی می آورد.آسودگی خیال از آن جهت که به مشکل بی پولی برخورد نمی کنیم و دلواپسی به این دلیل که باید برایشان حاشیه امنیت ایجادکنیم تا دزدیده نشوند. این راهکارها را بخوانید و در ذهن داشته باشید تا برای بالابردن امنیت پول در هنگام مسافرت به کار ببندید.

کیف پولتان شیک و گرانقیمت نباشد

دست گرفتن کیف های چرم یا به طول کلی گرانقیمت دزدها و جیب برها بیشتر وسوسه می کند. آنها با دیدن ظاهر کیف چنین تصورمی کنند مقدار زیادی تراول و پول درشت در کیف شما وجود دارند و فرصت خوبی برای قاب زدن پول های شما به دست آورده اند.

 

پول هایتان را جاهای مختلف نگه دارید

کل پول هایی را که می خواهید حمل کنید، به هیچ عنوان یک جا نگهداری نکنید. مثلا کل اسکناس ها را توی کیف پول یا کیفدستی خود نگذارید، بلکه آنها را در جاهای مختلف مثل کیف پول، کیف دستی، جیب لباس وغیره تقسیم کنید که اگر دستبردی هم صورت گرفت همه پول ها یکجا از دستتان نرود.

 

 از جاسازی بهره بگیرید!

 از جیب های داخل لباس برای جا سازی پول و یااز کیف هایی استفاده کنید که قابلیت پنهان شدن زیر لباس را دارند، طوریکه کسی متوجه وجود آنها زیر لباستان نشود. این کار بخصوص برای مسافرت های خارجی مثل سفر حج بسیار توصیه می شود.

 

 پول های زیاد در دست نداشته باشید

وقتی می خواهید پول خریدها و یا رستوران  راحساب کنید، دقت کنید که پول زیادی را در دست هایتان نگه ندارید، چون به شدت برای دزدها و جیب برها وسوسه انگیز می شود.

 

مراقب کیف دستی تان باشید

کیف دستی را طوری روی شانه بیاندازید و یا در دست بگیرید که کمترین شانس را برای دزدها داشته باشد. می توانید بند کیف را یکطرفه روی شانه بیانداید یا دستتان را روی کیف بگذارید.

 

به کیف پولتان نظم دهید

قبل از اینکه به قصد خرید منزل را ترک کنید، کیف پولتان را مرتب کنید و هر چیزی را سر جای خودش بگذارید تا وقتی خرید کردید وخواستید پولش را حساب کنید، مجبور نباشید آنقدر کیفتان را بگردید که محتوای داخل آن برای همه کسانی که دور و برتان هستند آشکار شود!

پولها را به قدر نیازتان در دسترس قرار دهید و بقیه پول را در کیف پول تان یا جایی دور از دسترس سارقین بگذارید.


 مراقب غریبه ها باشید

این اخطار به ویژه برای آندسته از عزیزانی است که به مسافرت خارجی می روند. اگر یک خارجی اشتیاق خود را برای دیدن پول کشورتان نشان داد، به خواسته اش توجه نکنید و بگویید به همراه ندارید. بسیاری از پول دزدها با این روش از وضع و حال جیب و کیف شما باخبر می شوند.

 

 به قدر احتیاج پول بردارید

به دلیل اینکه سارقین در کمین  هستند و شگردهای مختلفی را در دزدی به کار می گردند، از حمل مبلغ زیاد پول و اشیاء قیمتی و جابجایی آن درانظار عمومی به خصوص در مراکز خرید، گردشگری و پایانه های مسافرتی (مثلا ایستگاه های مترو، قطار و فرودگاه ها) خودداری کنید. تعداد قابل توجهی از موارد سرقت در هنگام ورود و یا خروج از فرودگاه صورت می گیرد. پول ها را به قدر نیازتان در دسترس قرار دهیدو بقیه پول را در کیف پول تان یا جایی دور از دسترس سارقین بگذارید.

 

 به  کسی اعتماد نکنید

دزدان و جیب برها در اطراف مراکز اقامتی کمین میکنند و خود را به عنوان پلیس رسمی و یا پلیس مخفی مواد مخدر معرفی و درخواست بررسی مدارک و یا بازدید از وسایل قربانی را می کنند که در این صورت باید از آنها کارت شناسایی عکس دار مطالبه کنید یا درخواست کنید که به نزدیکترین پاسگاه پلیس مراجعه کرده و در آنجا پاسخگوی آنها باشید.

 

 ترفند ها را بشناسید

برخی سارقان برای کمک و راهنمایی یا ترجمه، به طعمه هایشان نزدیک می شوند و با جلب اعتماد آنها اموالشان را به سرقت می برند.همچنین موارد متعددی از سرقت در بزرگراه های خارج از شهر تحت عناوین درخواست کمک برای تعمیر خودرو و یا تمارض به وقوع تصادف گزارش می شود. یک ترفند جدید از سرقت هم وجود دارد که در اصطلاح دزدی پنهان نامیده می شود. در این روش، سارق مورد اعتماد شما است و به راحتی به محل نگهداری پول و اشیاء شما دسترسی دارد. مثل خانه دار هتل، راننده و... . این سارقان هیچ گاه، کل پول شما و یا اشیاء مشخص و درمعرض دیدتان را سرقت نمی کنند بلکه طوری سرقت می کنند که شما در لحظه اول متوجه نشوید. مثلا از یک بسته 100 عددی 5000تومانی 5 تا 10 برگ آن را سرقت می کنند.

 

 گاو صندوق معتمد

معمولا اکثر هتل ها گاوصندوق یا صندوق امانات در اتاق هایشان دارند. اگر به هر دلیلی مدارک ارزشمند یا پول و جواهرات زیادی همراهتان دارید، حتما اتاقی را بگیرید که مجهز به گاو صندوق شخصی باشد و پول و مدارک خود رادر آن نگهداری کنید.

 

پول زیادی را تبدیل نکنید

قسمتی از پولتان را در داخل کشور اصطلاحا چنج کنیدو بقیه آن را در سفر و در صرافی های رسمی. در واقع فقط در صورت نیاز به تبدیل آن اقدام کنید . بیشتر هتل ها دارای صرافی های رسمی هستند