Label
   
  وقتی گرفتار کولاک و یخبندان می شویم چه کنیم؟  
 
 
 
 
  وقتی زمستان شروع می شود یعنی هر روز یکی از جاده های کشور به دلیل برف و کولاک مسدود خواهد شد. اگر پا به یکی از این جاده ها بگذارید چه کار باید بکنید؟ چطور می توانید خودتان را از خطرهای کولاک و یخبندان حفظ کنید؟ ...  
 
 
 
  •  پیش بینی نکات ایمنی قبل از وقوع کولاک و یخبندان
 - هنگام مسافرت درفصل زمستان و احتمال قرار گرفتن در شرایط‌ آب و هوایی نامناسب به جای پوشیدن لباس های کلفت و سنگین، چند دست لباس مناسب، راحت، سبک و گرم بپوشید.
 - اتومبیل خود را برای قرار‌گرفتن در شرایط نامساعد آب و هوایی، به خوبی بررسی‌کنید. روغن‌گیری، تعویض فیلتر هوا و سوخت، روشن بودن بخاری، صحت عملکرد لوله‌های‌اگزوز، سلامت ترمزها و دنده‌ها مواردی است که حتما باید در نظر داشته باشید.
 - در شرایط نامساعد جوی در صورت ضرورت به رانندگی، برنامه‌ی سفر را حتماً به دیگران بگویید، برای حفظ ایمنی‌خود در جاده‌‌اصلی رانندگی کنید و از مسیرمیان‌برها استفاده نکنید.
 - در هنگام یخبندان ضمن خودداری از گردش و انحراف ناگهانی، با سرعت مطمئنه حرکت کنید. توجه داشته باشید حتی در صورت پاشیده شدن نمک و شن بر روی جاده، سطح راه ممکن است لغزنده باشد.
 - هنگام سفر در زمستان، به دلیل بارش و یخ‌زدگی و لغزندگی جاده‌‌ها لوازم و ابزار اضطراری مانند؛ زنجیر‌ چرخ به همراه داشته‌باشید و حتماً در شرایط نامساعد‌جوی از آن استفاده کنید.
 - تجهیزات کمکی مثل؛ نمک، زنجیر‌ چرخ و پارو یا بیلچه (برای آب‌کردن‌یخ‌ جاده، سهولت‌در‌ رفت و آمد و کنار‌ زدن ‌برف) را به تجهیزات زمان‌اضطراری وسیله نقلیه خود اضافه کنید.
 - سوخت مورد‌نیاز‌ خودرو برای سفر را به اندازه‌ کافی تأمین کنید، قطع‌سوخت در شرایط ‌اضطراری و عدم ‌دسترسی ‌آسان به سوخت‌ مناسب، باعث مشکلاتی برای شما خواهد شد.
 - حتما در رادیاتور اتومبیل خود ضد یخ بریزید.
 - حرکت وسایل نقلیه با لاستیک های یخ شکن باعث صدمه زدن به خط کشی و آسفالت خیابان ها می شود. لذا ضروری است که به محض تغییر در وضعیت فیزیکی خیابان ها نسبت به تعویض لاستیک های یخ شکن اقدام نمایید.

  •  در صورت توقف ناگهانی در جاده و شرایط بحرانی کولاک هوا با پلیس راه و ندای امداد(112و 110)تماس‌بگیرید و شرایط و موقعیت دقیق خود را گزارش دهید.
 - برای حفظ ‌ایمنی در شرایط نامطلوب و بارش‌شدید از اتومبیل خارج‌نشوید و پیاده در برف به راه نیفتید.
 - هنگام بارش برف و تگرگ، تشخیص‌فاصله‌ها واقعی نیستند، و یک‌فاصله از دید‌ ما نزدیک، اما در عمل یک پیاده‌روی طولانی در برف‌‌‌عمیق است، با درایت و دقت بهترین کار را انجام دهید.
 - اگر در راه‌ گیر کرده اید و ناچار به ماندن ‌درون ‌خودرو هستید، برای این که گرم بمانید بخاری و موتور خودرو را هر یک ساعت، حدود ده‌ دقیقه روشن کنید.
 - اگر شرایط‌ آب و هوایی نامطلوب و ماندن در بین‌راه خطرناک است، خودرو خود را رها کرده و پیاده به راه بیفتید، البته به شرطی که کولاک و بوران از شما عبور کرده باشد.
 - هنگام مسافرت به مناطق سردسیر و كوهستانی برای غافلگیر نشدن در برف و سرما می توانید از قبل چند آجر بهمنی را در نفت مدتی قرار داده و آنها را در فویل نگه دارید چنان چه در مكانی نیاز به حرارت داشته باشید هر كدام حداقل دو ساعت خواهند سوخت.
 - در صورت نداشتن چراغ روشنایی می توان از مخلوط تعدادی قند و خاكستر به عنوان شمع روشنایی استفاده کرد.
 - برای یخ نزدن شیشه اتومبیل از چسباندن یك تكه مقوا یا روزنامه استفاده شود در صورت یخ زدگی شیشه نباید از برف پاك كن كه احتمالاً لاستیك شیشه شور نیز یخ زده استفاده كرد.

  •  سرمازدگی را چه کنیم؟
 - در هوای خیلی سرد، یخبندان، برف و کولاک، انتهای اندام‌های بدن مانند نوک انگشتان به دلیل دمای پایین یخ‌می‌زند که در موارد شدید می‌تواند باعث از بین‌رفتن دائمی حس و در نهایت منجر به مرگ‌بافت و از بین‌رفتن آن اندام شود. کرخت‌شدن و رنگ‌‌پریدگی در قسمت انتهایی انگشت‌ها، شصت‌پا، نرمه‌گوش و نوک‌بینی و علایم افت‌شدید‌ دمای بدن و لرزش غیر‌قابل ‌کنترل اعضاء، عدم ‌‌‌‌انسجام فکری و رفتاری، بریده‌‌ بریده‌حرف‌زدن، کسالت و خستگی از علایم سرمازدگی است.
 - مصدومان سرمازده را به مکان‌ گرم انتقال‌‌دهید، لباس‌های خیس را از تنش بیرون‌آورید، به دورش پتو بپوشانید، اگر هوشیار ‌است نوشیدنی‌های گرم و بدون‌کافئین به وی بخورانید، فوراً به وی کمک‌های پزشکی ارائه دهید.
 - از مهم‌ترین علایم سرمازدگی؛ احساس‌ گزگز، سوزش یا درد، سردی‌پوست، رنگ‌پریدگی و بی‌حسی، پوست‌‌براق و تغییر رنگ دادن پوست به رنگ سفید و سپس لکه‌لکه و در نهایت آبی و تیره شدن (به دلیل نرسیدن خون) آن می‌باشد.
 - هنگام بهبودی در سرمازدگی پوست قرمز، گرم، دردناک و تاول‌دار می‌‌گردد و در صورت از بین رفتن بافت، پوست سیاه می‌شود.

  •  اقدامات اولیه مهم در سرمازدگی
 - ابتدا فرد سرمازده را به یک مکان گرم منتقل کنید، دستکش، حلقه و زیورآلات و لباس‌های تنگ مصدوم را به سرعت بیرون آورید.
 - فرد سرمازده را زیر بغل خود مصدوم قرار دهید یا بین دست‌های خود بگیرید تا گرم شود.
 - به هیچ وجه فرد سرمازده را مالش ندهید (خطر آسیب بیشتر به عضو)
 - برای بهبودی‌سریع، عضو را به سرعت گرم نکنید و آن را روی منبع حرارتی قرار ندهید.
 - آب گرم با دمای 40 درجه سانتیگراد فراهم نموده، اندام را در آن بگذارید سپس آن را خشک کرده، بانداژ کنید (لای انگشت‌ها گاز استریل بگذارید)
 - اندام آسیب دیده را بالا نگه‌‌دارید تا تورم آن کم‌شود، برای کاهش‌درد به مصدوم‌هوشیار مسکن بدهید.
 - مصدوم را به سرعت به مرکز درمانی ببرید.

  •   اقدامات مهم برای فرد ‌دچار‌سرمازدگی
 - به سرعت لباس‌های خیس را از تن عضو سرمازده بیرون آورید، لباس گرم و خشک به وی بپوشانید.
 - اگر فرد جوان است با آب 40 درجه سانتیگراد دوش بگیرد، اما در افراد مسن توصیه نمی‌شود چون گرمای ناگهانی، جریان خون پوست را زیاد کرده ولی خون‌رسانی به مغز و قلب فرد کُند می‌گردد.
 - مصدوم را در رختخواب یا جای گرم بخوابانید و به او مایعات‌گرم، سوپ یا غذاهای‌پرانرژی مانند شکلات بدهید تا گرم شود.
 - مصدوم را در تماس مستقیم با منبع‌گرمایی قرار ندهید چون این حرارت میتواند باعث سوختگی‌‌اندام وی شود.
 - اگر در مناطق کوهستانی هستید، مصدوم را درون کیسه‌خواب قرار‌دهید یا در صورت امکان بدن مصدوم را با بدن خود گرم‌کنید، او را کاملاً بپوشانید و به داخل پناهگاه انتقال دهید.
 - فرد را به آرامی جا به‌جا کنید، چون ممکن است در موارد شدید، انجام یک حرکت موجب ایست قلبی وی شود.