Label
   
  ترس از سفر و تکنیک های غلبه بر آن  
 
 
 
 
  خیلی از ما ترس های خاصی در سفر داریم که شاید ندانیم بهترین راه مقابله با آن چیست. برخی از هواپیما و ارتفاع می ترسند و برخی هم از ندانستن زبان کشور مقصد! بعضی ها هم از اینکه دچار مسمومیت غذایی بشوند، هراسانند. ...  
 
 
 
  •  ترس بلد نبودن زبان
تصور کنید راحت در یک جا نشسته اید، یک مرتبه شخصی غریبه می آید و در صورت شما داد می زند و با زبانی که اصلا از آن سردر نمی آورید یک سری کلمات می گوید و شما هاج و واج فقط او را نگاه می کنید. این سناریو چیزی است که بسیاری از مسافران کشورهای دیگر را دچار وحشت می کند. اما به جای اینکه روی نقاط منفی آن تمرکز کنید و تصورکنید که بی کمک و بدون چاره مانده اید، به فکر یک روش ارتباطی جالب و هیجان‌انگیز باشید. به جای اینکه دچار وحشت بشوید، به این فکر کنید که با ایما و اشاره یا دانش جزئی در مورد زبان کشور مقصد هم می توان با دیگران ارتباط برقرار کرد. البته می توانید از اپلیکیشن های ترجمه و لغت نامه هم برای این منظور کمک بگیرید.

  •  ترس از تنهایی مسافرت رفتن
به تنهایی سفر رفتن یک تجربه فوق العاده است که خیلی از آدم ها دوست دارند گاهی آن را تجربه کنند. اما انسان هایی هم هستند که به خانواده یا اطرافیان خود وابستگی بسیار دارند و یک لحظه دور شدن از آنها برایشان حکم مرگ را دارد. این دسته از افراد وقتی مجبور به سفر می شوند، تحمل غربت را ندارند و تصور اینکه تنها در یک شهر یا کشور دیگر باشند برایشان غیرممکن است. اما اگر جزو این افراد هستید، باید بدانید که لازم نیست تنها باشید. سفر به مکانهای جدید این مزیت را دارد که با انسان های جدید و فرهنگ های تازه آشنا می شوید و می توانید در جمع های دوستانه جدیدی حضور داشته باشید که در موقعیت اجتماعی شما تاثیر بسیاری دارند.

  •  ترس از پرواز و ارتفاع
حتما دیده اید که بعضی از آدم ها از پرواز و هواپیما می ترسند و حاضر نیستند به هیچ عنوان با این وسیله هوایی سفر کنند. اما باید توجه داشته باشید که هواپیما امن ترین وسیله برای مسافرت است. شما نه تنها در آرامش، بلکه در کوتاه ترین زمان به مقصد خود می رسید. توجه به این مسایل، می تواند هراس از پرواز را از دل شما بیرون کند. البته اگر ترس از هواپیما زیاد است، پیش مشاور و تراپیست بروید و از آنها برای حل این مشکل کمک بگیرید. مشاوران از تکنیک های ویژه ای برای این کار استفاده می کنند؛ از جمله می توان به مدیتیشن و هیپنوتیزم اشاره کرد. افراد می توانند با تلقین و نیروی فکر بر این ترس خود غلبه کنند. آنهایی هم که ترسشان زیاد نیست، می توانند با تمرین هایی همانند نفس های عمیق، مطالعه مجلات سرگرم کننده یا بازی های فکری، خودشان را مشغول و حواسشان را پرت کنند.

  •  ترس از دسترس نبودن تکنولوژی
یکی از اعتیادهای دنیای مدرن امروز، اعتیاد به اینترنت و همیشه آنلاین بودن است. برخی از افراد از اینکه نتوانند ایمیل، توئیتر یا بلاگ خود را حتی برای چند ساعت چک یا آپ دیت کنند، حس افسردگی می گیرند. اما به این نگاه کنید که گاهی قطع رابطه با دنیای مجازی به شما کمک می کند تا زیبایی های دنیای واقعی را ببینید. با انسان های واقعی آشنا شوید و تجربه های واقعی در زندگی داشته باشید. اما بیشتر انسان های این زمانه عادت کرده اند هر کاری می کنند سریع در دنیای مجازی با دوستان خود به اشتراک بگذارند و نظر آنها را بخواهند، غافل از اینکه همین دنیای واقعی جذابیت بیشتری دارد. اگر در شهر یا کشور مقصد دسترسی به اینترنت ندارید، با تلفن با عزیزان خود در تماس باشید. عکس بگیرید و بعدا آنها را به دوستان نشان دهید یا در شبکه های اجتماعی پس از سفر به اشتراک بگذارید. به جای اینکه در سفر هم سرتان در گوشی و تبلت باشد، از دیدن مناظر، آشنایی با فرهنگ ها، دیدن معماری ها، تست غذاهای جدید و ... لذت ببرید.

  •  ترس از مسمومیت غذایی
 اطلاع نداشتن از مواد تشکیل دهنده غذایی که می خورید این ترس را به وجود می آورد که نکند، مسموم شوید. یا نشناختن رستوران های قابل اعتماد، عدم اطمینان از کیفیت و سلامت آب نوشیدنی و ... مسایلی هستند که ترس از مسمومیت را در انسان ایجاد می کنند. این ترس زمانی زیاد و غیرطبیعی می شود که شما از خوردن خوراکی های گیاهی و خام هم پرهیز کنید زیرا مطمئن نیستید که درست شسته شده باشند، یا اینکه اصلا با چه آبی شسته شده اند! برای اینکه این ترس را از بین ببرید، پیش از سفر در مورد غذاها و رستوران های شهر مقصد تحقیق و فهرستی از غذاها و نوشیدنی های غیرسالم و نامطمئن تهیه کنید. این روش کمک می کند تا حد زیادی ترس خود را تحت کنترل داشته باشید.

  •  ترس از کثیفی و آلودگی
 بعضی افراد وسواس پاکیزگی دارند. یعنی تمامی وسایل باید از فیلتر تمیزی آنها عبور کرده باشد، تا بتوانند از آن استفاده کنند. به خاطر همین اصلا جای تعجب ندارد که سفر برای این افراد بسیار خسته کننده و وحشتناک باشد. صرف نظر از وسواس های بیمارگونه، برخی افراد هم نسبت به آلودگی و میکروب، نگرانی سطحی دارند اما در مکان های جدید این میزان حساسیت بیشتر می شود و نمی توانند با آن کنار بیایند. اما به این نکته توجه داشته باشید که شما کاری از دستتان بر نمی آید. جاهایی که تصور می کنید آلوده هستند، مثل میز هواپیما، تخت هتل، دستگیره دستشویی و هزاران جای دیگر، مکان هایی هستند که همه روزه تمیز می شوند. پس نباید با ترس از آلودگی، لذت سفر خود و اطرافیان را از بین ببرید. برای برخی موقعیت ها می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید. هر جایی که احساس می کنید کثیف است را با دستمال تمیز کنید تا خیالتان راحت شود.

  •  ترس از امنیت شخصی
سفر مشکلات مربوط به خودش را دارد. یکی از آنها حفظ امنیت است. اینکه خیلی زبان بلد نیستید و نمی توانید راحت ارتباط برقرار کنید و بعد اینکه، جای زیادی هم نمی شناسید و از همه بدتر اینکه زبان بدن مردم فرهنگ های مختلف تا حدی با هم فرق دارند، باعث می شوند تا آدم دچار استرس شود و نتواند آن طور که باید از سفر خود لذت ببرد. اما این ترس ها نباید شما را از سفر کردن بترساند و در خانه نگه دارد. اگر خیلی نگران هستید، در کلاس های دفاع شخصی شرکت کنید و قدرت خود را زیاد کنید. لازم به تذکر است که در طول سفر باید به ندای قلب خود گوش کنید. اگر در یک مکان یا موقعیتی احساس راحتی ندارید، سریع تر از آن بیرون بیایید. این وقت ها دل آدم اشتباه نمی کند.